Historie školy

Historie školyHistorie naší školy se datuje od roku 1852 – jak dokládá kronika Chronik der Volkssschule in Eichwald. Z názvu vyplývá, že se tu nacházela německá škola. Byla v budově dnešní školy na Školním náměstí. Poslední informace jsou datovány rokem 1937. Od roku 1919 dala německá škola k dispozici 2 třídy pro české žáky.

V kronice České školy státní v Dubí ze školního roku 1919–20 se píše:

Dubí, Eichwald má jméno asi od okolních lesů s četnými dubinami. Osada vznikla z několika mlýnů a vodních pil na severozápadě od Teplic na horním toku bystřiny Flossbachu (srovnej se jmény osad na ní Bystřice, Bystřany německy Wistritz, Wisterschan). Údolí vniká hluboko do hor Krušných. Chráněno je se tří stran výběžky hor jako hřbety a kopci proti chladným větrům, přístupno toliko teplým větrům jižním. Proto se Dubí horní stalo lázeňským místem (vzduch a studená voda). Elektrická dráha umožňuje hostům z Teplice (ponejvíce židé) časté vyjížďky do zdejších rozlehlých lesů.

Výnosem z.š.ra. (zemské školní rady) v Praze č 76526 ze dne 23.8.1919 dle §4 zák. ze 3.4.1919 č. 189 sb.z. a n. svoleno zřízení české veřejné obecné školy dvoutřídní v Dubí u Teplic.

Komisionální zřízení provedeno za přítomnosti zástupce z.š. tajemníka Ú.M.Šk. Václava Dvořáka, zástupce rodičů Jana Křivánka, úředníka skláře a Jana Leadera, říd. uč. na matiční škole v Běhánkách. Ač Dubí prohlašováno za německou obec, docházelo již v dřívějších letech až 40 dětí z Dubí do matiční školy v Běhánkách. Škola zatímně umístěna v budově německé školy a vykázány jí 2 třídy v přízemí na sz. jako učebny a podkrovní světnička nad II. patrem jako kabinet.

Po celá desetiletí bylo požadováno zřízení samostatné české školy. Teprve v roce 1932 došlo k určitému zlomu. A jak je psáno v kronice:

Konečně dne 8. XI. 1932 dočkala se zdejší menšina radostného překvapení a po čtrnáctiletém usilování byl vyplněn její svatý požadavek. Téhož dne byly předány plány a rozpočty školy p. vrchním radou Trapem firmě Ing. Fr. Jenč, Fr. Hladeček a Fr. Kroft, stavitelé v Plzni – Úslavská čp. 21. Projektantem školy byl architekt Hlaváček z Prahy XII, Slezská 777. Stavba zahájena 8. III. 1933.

Slavnostní otevření nové budovy české školy v Dubí se konalo v neděli 10. září 1933. (Jedná se o budovu v Tovární ulici, kde v současnosti jsou první a druhé třídy a školní družina).

Během 2. světové války byla škola zavřena a k obnovení výuky došlo až 16. června 1945. Od tohoto data se vyučovalo v budově na Školním náměstí a po skončení poválečných úklidových prací i v budově v Tovární ulici.

Od pololetí školního roku 2008/2009 z důvodu rozšíření výuky ve třídách s LMP byla k naší škole přidána ještě budova ve Střední ulici v Pozorce.